Warsztaty fotografii – kolodion 2017

Zapraszamy na warsztaty fotograficzne, historycznej techniki fotografii – Mokrego Kolodionu. Warsztaty poprowadzi Michał Zieliński,  który udostępni uczestnikom warsztatów wielkoformatowe aparaty fotograficzne. Warsztaty będą odbywać się w godzinach 10 – 17. W ramach zajęć warsztatowych przewidziana jest prezentacja twórczości fotograficznej Michała Zielińskiego w postaci pokazu slajdów.

(…)Technika kolodionowa, proces kolodionowy, zw. także techniką mokrej płyty kolodionowej, mokrym kolodionem lub mokrą płytą technika fotograficzna polegająca na naświetleniu w aparacie fotograficznym szklanej płyty pokrytej warstwą kolodionu zawierającego substancję światłoczułą (jodkiem srebra), w wyniku czego powstawał na niej negatywowy obraz. Z niego następnie wykonywano odbitki na papierze. Technika ta była stosowana na szeroką skalę od lat 50. do początku 80. XIX w.

Proces ten był kłopotliwy, gdyż szklana klisza musiała być pokryta kolodionem tuż przed naświetleniem, a następnie wywołana niezwłocznie, zanim on zastygł (stąd nazwa mokra płyta. Było to trudne, zwłaszcza poza atelier, gdyż fotograf był zmuszony zabierać w plener ciemnię wraz z wszystkimi niezbędnymi substancjami i sprzętami, jednak dzięki wysokiej czułości, pozwalającej na krótszy niż w innych technikach czas naświetlania, proces kolodionowy był dominującą techniką otrzymywania negatywów fotograficznych przez ok. 30 lat. (…)

/https://pl.wikipedia.org/wiki/Proces_kolodionowy/

Michał Zieliński pochodzi z Olecka, jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, Wydziału Komunikacji Multimedialnej, Pracowni Fotografii prof. Piotra Wołyńskiego w roku 2010 oraz Wydziału Fotografii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi w roku 2015. Michał Zieliński jest autorem wielu projektów artystycznych opartych o fotografię klasyczną i jej historyczne techniki.