12.08.2016 r. Moje podróże na wschód Piotr Malczewski

Piotr Malczewski – fotograf, podróżnik, przewodnik, studiował na ASP w Poznaniu.

Dzieciństwo i młodość spędził w Augustowie, Olecku, Suwałkach i na włóczęgach po Suwalszczyźnie, Sejneńszczyźnie i Puszczy Augustowskiej. Duch wędrowca, poszukiwacza prowadzi go w ukryte rejony świata głównie wschodniego i północnego, stąd podróże na Ukrainę, do Skandynawii, Tuwy (śladami F. A. Ossendowskiego), Mongolii (pieszo, konno, żaglowozami), na Spitsbergen (z saniami) i najczęściej nad Bajkał (pieszo, kajakiem, z saniami). Ale ważne są dla niego także „podróże małe iduże ” po Suwalszczyźnie i północno-wschodniej Polsce.
Mieszka od 1999 r. w Budzie Ruskiej nad Czarną Hańczą, w najstarszym domu we wsi (po staroobrzędowcach), znajdującym się na pograniczu Wigierskiego Parku Narodowego.
Od 2001 r. w swoim gospodarstwie prowadzi galerię fotografii, gdzie prezentuje wystawy i pokazy multimedialne. Autorska Galeria Fotografii nad Czarną Hańczą to również miejsce wystaw etnograficznych, wykładów oraz cyklów spotkań z książką pt.”Patrząc na Wschód”.
Od 2002 r. organizuje i prowadzi Warsztaty Fotograficzne nad Czarną Hańczą dla wszystkich chętnych .
Od 2016 roku funkcjonuje tam stała ekspozycja poświęcona Mongolii wraz z możliwością noclegu w oryginalnej jurcie mongolskiej.
Do tej pory ukazały się jego autorskie albumy fotograficzne: Rospuda (2007), Magiczny Bajkał (2008), Wigry. Kraina Wody i Nieba (2010), United States of Beta. Poles jazz the World (wraz z płytą jazzową, 2013), Kraina Czarnej Hańczy,(2016).
www.piotrmalczewski.com