158 rocznica wybuchu Powstania Styczniowego

158 lat temu, 22 stycznia 1863 roku, wybuchło Powstanie Styczniowe. Najdłuższe i najbardziej krwawe z powstań wywarło największy wpływ na kolejne pokolenia Polaków.

Działania partyzanckie rozgrywały się także na naszych ziemiach. O tych wydarzeniach pisał dr. Maciej Ambrosiewicz w kwartalniku „Wigry” – http://www.wigry.org.pl/kwartalnik/nr8_powstanie.htm.
Rosjanie starali się zacierać ślady po miejscach pochowania poległych i zamordowanych powstańców, zakazywali oznaczania ich, jednak ludność pamiętała o grobach. Do dzisiaj możemy znaleźć ślady pamięci o powstaniu w postaci mogił i pomników. Największy pomnik tworzą potężne betonowe krzyże postawione na tzw. Górze Szubienicznej przy ul. Bakałarzewskiej.
W Augustowie Stowarzyszenie „Polska Organizacja Wojskowa” organizuje Marsz Szlakiem Powstańców Styczniowych. W tym roku odbyła się VIII edycja, podczas której piechurzy pokonali trasę o długości 100 km – relacja z marszu.

My również pamiętajmy. Odwiedzajmy takie miejsca, gdyż są one częścią naszej historii. Zapalmy symboliczny znicz i podziękujmy za wolność, którą również dzięki nim, możemy dziś się cieszyć.