Andrzejkowa Biesiada w GOK w Krzywem

Zapraszamy na Andrzejki do Gminnego Ośrodka Kultury w Krzywem dnia 1 grudnia 2017 r. o godz. 18:00, gdzie będziemy biesiadować przy muzyce na żywo w wykonaniu kapeli „Szyjemy” pod kierownictwem Andrzeja Raczyło, a Teatr Zamaniony przedstawi nam swój spektakl „Jek z krzywiańskiego lasu park zrobili”, zaś uczestnicy zajęć fotograficznych w GOK w Krzywem otworzą wystawę fotografii pt. „Jesienne klimaty 2017”. Atrakcją kulinarną andrzejkowej biesiady będzie, odbywający się już po raz trzeci w Gminie Suwałki „Konkurs na najsmaczniejsze ciasto z jabłkami” (regulamin konkursu wraz z kartą zgłoszenia jest dostępny w załącznikach – linkach pod tekstem).

Dziś Andrzejki to dla nas okazja do spotkania ze znajomymi. Warto jednak wiedzieć co nieco o genezie tego święta, które obchodzi się nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Znane było już bardzo dawno, bo około XII wieku. Do Polski przywędrowało nieco później, mniej więcej w okolicach wieku XVI.

Sprzeczne są poglądy co do tego skąd właściwie wywodzą się Andrzejki. Wedle jednych przekonań jest to święto pogańskie, które przybyło do nas wprost ze starożytnej Grecji. Dla nas najbliższe jest powiązanie Andrzejek z końcem roku liturgicznego, kiedy to świętujemy Andrzejki jako wigilię św. Andrzeja. Święty Andrzej był jednym z Apostołów. Ponadto jest także patronem Rosji, Grecji oraz Szkocji. Na fladze tego ostatniego państwa widnieje nawet krzyż św. Andrzeja. Wierzono, że w tym szczególnym dniu moce magiczne mają wzmożone działanie i zdarzyć mogą się rzeczy niezwykłe.

Co ciekawe, początkowo święto to zarezerwowane było jedynie dla kobiet. Mogły się one wówczas dowiedzieć czegoś więcej na temat swojego przyszłego partnera, męża. Nierzadko poznawały też przybliżoną datę ślubu, imię ukochanego, czy liczbę spodziewanego potomstwa. Oczywiście, taką wiedzę zdobywano tylko za pomocą wróżb.

Mężczyźni mieli natomiast inne, całkiem osobne święto. Była to wigilia św. Katarzyny, czyli Katarzynki. Święta Katarzyna jest bowiem patronką cnotliwych mężczyzn. Kawalerzy w noc z 24 na 25 listopada mogli dowiedzieć się czegoś więcej na temat przyszłej partnerki i wywróżyć sobie miłość.

W dzisiejszym świecie Andrzejki to czas na wspólną zabawę i wróżby. Z wróżb niestety korzystają coraz częściej tylko młodsi, czyżby starsi wstydzili się zabawy w Andrzejkowe przepowiednie? Warto więc w tym szczególnym dniu powróżyć sobie chociaż dla zabawy i sprawić, aby ten dzień był szczególny. Oto jedna z takich wróżb, oparta na … obierkach z jabłek:

Należy wybrać tyle jednakowej wielkości jabłek, ile jest uczestniczek zabawy. Każda z nich obierając jabłko stara się uzyskać jak najdłuższą, nieprzerwaną ostrużynę. Która wygra, ta będzie najdłużej chodzić ze swoim chłopakiem. W drugim etapie każda dziewczyna bierze swoją ostrużynę w rękę i rzuca za plecy. Teraz należy uważnie się przyjrzeć leżącej na podłodze skórce czy nie układa się w jakąś literę alfabetu. Jeśli tak, to może być pierwsza litera imienia chłopaka, z którym będzie się w tym roku spotykać.

Miłej zabawy!

Karta zgłoszenia_Konkurs na ciasto z jabłkami_ 2017

Regulamin_Konkurs na ciasto z jabłkami_ 2017