Brama Weselna – wieś Krzywe podtrzymuje tradycję – fotorelacja

Brama Weselna, jako element tradycyjnego obrządku ślubu, pojawiła się w ostatnią sobotę (14 kwietnia br.) przed budynkiem Gminnego Ośrodka Kultury w Krzywem. Zorganizowano ją zgodnie z zaplanowaną wcześniej uroczystością ślubną jednego z mieszkańców wsi Krzywe.

Organizatorami i jednocześnie uczestnikami tej Bramy Weselnej byli m.in.: aktorzy Teatru Zamanionego, członkinie Koła Gospodyń Wiejskich, przedstawicielka biblioteki oraz dzieci i młodzież uczestnicząca w zajęciach (plastycznych, muzycznych, fotograficznych) Gminnego Ośrodka Kultury w Krzywem, pod dyrekcją Pani Anety Barbary Perkowskiej.

Inscenizowana tego dnia Brama Weselna stanowi część realizacji projektu autorstwa Anny Wojciechowskiej (sołtyski wsi Krzywe) i Małgorzaty Makowskiej (animatorki ds. społeczno-kulturalnych GOK w Krzywem) pt. „Krzywe komedyjki, czyli wioskowy serial teatralny”, realizowanego w ramach konkursu SENIORZY W AKCJI.

Finałem projektu będzie odcinek specjalny serialu teatralnego, który dotyczy obrzędu weselnego. Zobaczymy go już w czerwcu bieżącego roku. Serdecznie zapraszamy!

 

(…) „Brama” weselna organizowana jest zazwyczaj przez sąsiadów i znajomych, którzy blokują przejazd młodej parze zmierzającej do kościoła. Na drodze mogą więc pojawić się różne przeszkody w postaci rozstawionych stolików, drabin, przyozdobionych powozów i dowolnych szlabanów, które mają skutecznie uniemożliwić młodym przejazd. W tym celu przedstawiane są różne zabawne scenki, a uczestniczące w nich osoby często przebierają się trzymając w rękach transparenty z napisami, a następnie składają życzenia i wznoszą toasty za szczęśliwe i długie życie młodej pary. Jeśli więc powstanie tego typu blokada, to wówczas o otwarcie drogi musi się postarać świadek pana młodego, który zazwyczaj wręcza zgromadzonym butelkę alkoholu. W bramach weselnych chodzi wyłącznie o dobrą zabawę, a ilość takich przymusowych postojów może jedynie świadczyć o sympatii do młodej pary. (…)”

za: https://kobieta.onet.pl/slub/wesele/tradycje-i-zwyczaje-weselne-brama-tort-i-polskie-przyspiewki-weselne/4cbfkbf/

„(…)Dziś bramy weselne tworzone są zazwyczaj w małych społecznościach lokalnych. Zwyczaj ten zanika w dużych miastach, z uwagi na anonimowość przyszłych małżonków. Obecnie przy stawianiu bram czynny udział mają dzieci. Dla nich, Państwo młodzi muszą przygotować coś słodkiego. Przydadzą się również kieliszki, bowiem twórcy bramy mogą zechcieć wypić się z Wami weselny toast. Warto też mieć ze sobą dobrego negocjatora, na przykład w postaci świadka, który będzie licytował wykupienie. Po zakończeniu transakcji, często Panna Młoda zostaje obdarowana kwiatami. Bramy są zazwyczaj miłym urozmaiceniem drogi do kościoła i nie należy podchodzić do nich z oburzeniem, niechęcią, czy traktować ich jako tandetną oprawę. Można tym samym zrazić do siebie przyjaźnie nastawionych sąsiadów. (…)” 

za: http://supersluby.pl/brama-weselna-tradycja-czy-obciach-a2289.html/