Dopalaczom mówimy NIE !

Dnia 14 kwietnia 2015 roku w Świetlicy internetowej w Zielonym Kamedulskim działającej w Gminnym Ośrodku Kultury w Krzywem odbyło się spotkanie z dziećmi i młodzieżą którego tematem były dopalacze i zagrożenia jakie niesie za sobą zażywanie dopalaczy i narkotyków. Na spotkaniu gościli przedstawiciele Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Suwałkach – Pani Ewa Chlebus i Pani Ilona Gryszkiewicz, które opowiedziały o zagrożeniach związanych z dopalaczami. Gościnnie w spotkaniu wziął udział pracownik Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Suwałkach Pan Tomasz Poźniak który mówił o przypadkach ciężkich zatruć truciznami chemicznymi zawartymi w dopalaczach.

P4141881     P4141882   P4141883  P4141885    P4141900    P4141903

Od 2010 roku dopalacze są zakazane w Polsce, jednak producenci wciąż zajmują się nielegalnym rozprowadzaniem tych substancji psychoaktywnych. Na rynku cały czas pojawiają się nowe produkty, których ciągle zmieniany skład ma na celu omijanie wprowadzonych zakazów. Narkotyki i nieznane substancje chemiczne zawarte w dopalaczach są bardzo groźne dla życia i zdrowia, producenci często nie znają ich działania – testują je dopiero na kupujących. Lekarze nie znają składu narkotyku, nie są w stanie przewidzieć skutków zażycia dopalaczy i podać odpowiedniego antidotum. Substancję zawarte w narkotyku, spotęgowane przez alkohol prowadzą często do zapaści i zgonów.

Bardzo ważna jest profilaktyka, a zwłaszcza uświadamianie młodych ludzi o zagrożeniach jakie niosą ze sobą dopalacze. Produkcją tych narkotyków zajmują się często grupy przestępcze dla których liczy się tylko szybki zysk. Przerażające jest to, że na Szpitalne Oddziały Ratunkowe trafiają coraz młodsze dzieci, które zażyły dopalacze.

Pamiętajmy, nie wolno spożywać substancji których nie znamy, nie wolno brać od obcych żadnych napojów i słodyczy – dopalacze są na przykład dostępne w formie cukierków i pastylek.

Wszystkie podejrzane substancję, lub wiedzę na temat miejsc gdzie można je kupić należy jak najszybciej zgłosić do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej lub na Policję.