Fotorelacja z Dożynek – WIGRY 2018

 

Tegoroczne dożynki miały charakter wyjątkowy – tak ze względu na jubileusz 350 -lecia przybycia Kamedułów do Wigier, jak i ze względu na dożynkowe nabożeństwa dziękczynne, które odbyły się w trzech obrządkach religijnych – katolickim, prawosławnym i po raz pierwszy w obrządku ewangelickim.

Gospodarzem uroczystości był Marszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński, współorganizatorami Starosta Suwalski, Wójt Gminy Suwałki, Fundacja Wigry Pro, Gminny Ośrodek Kultury w Krzywem oraz Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku. Do Wigier przybyli także m.in. wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz, duchowni katoliccy, prawosławni i przedstawiciele kościoła ewangelicko-augsburskiego, radni wojewódzcy, podlascy posłowie.

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 9.00 nabożeństwem dziękczynnym w parafii Ewangelicko – Augsburskiej św. Trójcy w Suwałkach. Za plony dziękowali  też wierni cerkwi prawosławnej – o godz. 10.00 rozpoczęło się  się nabożeństwo pod przewodnictwem Abp Jakuba w parafii prawosławnej Wszystkich Świętych w Suwałkach. Natomiast o 11.00 , w ogrodach przyklasztornych w Wigrach odbyła się msza św., celebrowana przez Biskupa Ełckiego ks. Jerzego Mazura.

Zgodnie z tradycją wybrano najpiękniejszy wieniec dożynkowy oraz podzielono się ze wszystkimi obecnymi chlebem.

Dożynki 2018 w Wigrach rozpoczęły się pod zachmurzonym niebem jeszcze bez deszczu ale już około godziny 14 rozpadało się na tyle, że organizatorzy postanowili przerwać część artystyczną, zaraz po pierwszym wykonawcy, którym był zespół Kurpie Zielone.

(rk)