Fundacja Szafa Gra/Teatr Naumiony i spektakl „Szac”

 Fundacja Szafa Gra/Teatr Naumiony z Ornatowic wystąpił ze spektaklem pt. „Szac” – 25 października w Szkole Podstawowej im. Lotników Polskich w Płocicznie-Tartak.

Dziękujemy bardzo Pani Dyrektor Szkoły – Katarzynie Gałaszewskiej za udostępnienie na spektakl sali gimnastycznej. Dziękujemy bardzo pozostałym pracownikom szkoły za zaangażowanie a w szczególności dziękujemy Panu Markowi Klimaszewskiemu za kompetentne wsparcie techniczne i współpracę z teatrem.


Fundacja Szafa Gra – Teatr Naumiony i spektakl pt.: „Szac” jego prezentacja była możliwa dzięki programowi „TEATR POLSKA” realizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego i finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Teatr Naumiony przyjechał aż ze Śląska na zaproszenie trzech ośrodków kultury z Suwalszczyzny: Gminnego Ośrodka Kultury w Krzywem, Ośrodka Kultury w Sejnach, Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Filipowie.


Zagadkowy tytuł spektaklu „Szac” to opowiedziana żartobliwie historia językiem gwary śląskiej, a tytuł sztuki oznacza: narzeczony, kawaler. Sztuka ta jest retrospekcją kobiet, kiedy to: „Cztery dojrzałe kobiety opowiadają historie swojego życia. Jest jeszcze on – mężczyzna, który je wszystkie łączy. Ten który, wzbudza namiętność, miłość i nienawiść, którego decyzje zmieniają koleje ich życia. W tle wybory, jakich bohaterowie dokonali w młodości oraz przeznaczenie, które zmienia ich los. Młodzieńczy entuzjazm splata się tutaj z dojrzałą refleksją nad swoim życiem. Nowy spektakl Teatru Naumionego to historia zwykłego człowieka który podejmując takie, a nie inne decyzje wpływa na życie innych ludzi. Historia którą można odnaleźć w każdej śląskiej rodzinie”.

(https://teatrpolska.pl/spektakle/166-Szac/?fbclid=IwAR0ZZO0yQsqg1T2ucqk84NmlkHCljbxq21NVFt5pLFdqTfbXWDOfMI7yY5o)

scenografia:Barbara Wójcik-Wiktorowicz

choreografia:Mikołaj Karczewski, Natalia Dinges

muzyka:Zespól Rube Świnie

dramaturgia:Iwona Woźniak