Kalotypia (Talbotypia) i Brąz Van Dyke’a – warsztaty fotografii

Pracownia fotografii Gminnego Ośrodka Kultury w Krzywem organizuje warsztaty fotograficzne, historycznej techniki fotografii – brąz Van Dyke’a, które odbędą się w najbliższą  sobotę, 24 marca 2018 r. Warsztaty poprowadzi Michał Zieliński. Ilość miejsc jest ograniczona – obowiązują zapisy (tel. 504 291 730 – Radosław Krupiński, GOK w Krzywem).

Technika BRĄZ VAN DYKE to jedna z najstarszych obok cyjanotypii i papieru solnego technik fotograficznych. Podobnie jak we wszystkich pozostałych procesach fotograficznych zdjęcia w technice Vandyke wykonywane są metodą stykową przy użyciu światła bogatego w promieniowanie UV (światło słoneczne lub lampa kwarcowa czy solarium). Naświetlone odbitki wywoływane są w kąpieli wodnej, a następnie utrwalane przy pomocy roztworu tiosiarczanu sodu. Powstałe w ten sposób zdjęcia charakteryzują się bardzo wysoką trwałością, miękkimi przejściami tonalnymi, a przede wszystkim piękną, brązową kolorystyką.

Michał Zieliński pochodzi z Olecka, jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, Wydziału Komunikacji Multimedialnej, Pracowni Fotografii prof. Piotra Wołyńskiego w roku 2010 oraz Wydziału Fotografii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi w roku 2015. Michał Zieliński jest obecnie autorem wielu już projektów artystycznych opartych o fotografię klasyczną i jej historyczne techniki, a trzeba zaznaczyć, że swoje pierwsze kroki w świecie fotografii stawiał w suwalskiej Małej Szkole Fotografii.