Koncert Pieśni Wielkopostnych

Gminny Ośrodek Kultury w Krzywem zaprasza na Koncert Pieśni Wielkopostnych w wykonaniu zespołów: Jezioranki z Wiżajn i Wigranie ze Starego Folwarku.

Jezioranki, to zespół śpiewaczy z Wiżajn.
Zespół powstał w 1986 r.; wykonuje lokalne pieśni i widowiska obrzędowe (m. in. „Herody” 1997, „Chodzenie po Allelui” 1999, „Chodzenie z królem Herodem” 2000). Jest trzykrotnym laureatem Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą: drugiej nagrody w 1988 r. , pierwszej w 1999 r. i trzeciej w 2006 r.. Podczas tych festiwali dokonał nagrań archiwalnych dla Radiowego Centrum Kultury Ludowej Polskiego Radia. Spośród kilkuset występów warto odnotować m. in. uczestnictwo w Jarmarku Dominikańskim w Gdańsku (1995) i festiwalu „Dni kultury polskiej” w Trokach na Litwie (2000).
Zespół posiada zrekonstruowane stroje subregionalne wg ekspertyzy etnokostiumologicznej (1994) Barbary Kaznowskiej z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.

 

Zespół śpiewaczy „Wigranie” ze Starego Folwarku powstał w 2003 r. Aktualnie w jego skład wchodzi 7 osób. Zespół wykonuje lokalne pieśni ludowe z okolic jeziora Wigry. Wielokrotnie występował w regionie, w tym m. in. podczas dożynek wojewódzkich w Starym Folwarku 2004 oraz kilkukrotnie na terenie Litwy.
Zespół używa zrekonstruowanych strojów podsuwalskich ze wsi Biała Woda wg ryciny Wojciecha Gersona z 1855 r.
Zespół dwukrotnie wystąpił na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą, zaś 88- letnia członkini zespołu, Helena Napierała, zdobyła na tym festiwalu II nagrodę w 2016 r. i wyróżnienie w 2012 r. w kategorii solista- śpiewak.

 

Podczas trwania koncertu zostanie rozstrzygnięty IV Konkurs na najpiękniejszą pisankę w Gminie Suwałki.