Małgorzata Makowska – animatorka Gminnego Ośrodka Kultury w Krzywem –  laureatką 51 Ogólnopolskiego Festiwalu „Sabałowe Bajania” w Bukowinie Tatrzańskiej!!!

W dniach 9-13 sierpnia 2017 r. w Bukowinie Tatrzańskiej odbył się 51 Festiwal Folkloru Polskiego „Sabałowe Bajania” czyli Ogólnopolski Konkurs Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Drużbów i Starostów weselnych. Suwalszczyznę reprezentowało Trio Makowska/Kozłowska/Balewicz.

 

Małgorzata Makowska – folklorystka i etnolog, od 2016 r. animatorka kultury w GOK Krzywe, multiinstrumentalistka (grająca m. in. na harmonii pedałowej, skrzypcach, bębenku, basach), śpiewaczka. Stypendystka Marszałka Województwa Podlaskiego (2008r., 2016r.). Od lipca 2017 r. realizuje półroczne stypendium twórcze MKiDN. Instruktorka śpiewu dla zespołów ludowych na Suwalszczyźnie, organizatorka potańcówek w „dawnym stylu”. Dokumentalistka tradycji lokalnych. Wielokrotnie nagradzana na Ogólnopolskich Festiwalach związanych z muzyką tradycyjną m.in. „Nowa Tradycja” organizowany przez Polskie Radio, Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu, „Mikołajki Folkowe”.

Magdalena Balewicz – studentka Politechniki Białostockiej pochodząca z Mikołajewa (gmina Krasnopol). Od kilku lat zgłębia temat suwalskich pieśni, ucząc się ich od miejscowych śpiewaków. Bierze udział w warsztatach śpiewaczych i tanecznych oraz uczestniczy w projektach dotyczących polskiej muzyki tradycyjnej. Gra na bębenku obręczowym i barabanie. Członkini Akademii Krusznia; laureatka festiwali tj. Dawne Pieśni – Młode Głosy w Waniewie, Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu (kategoria folklor – kontynuacja).

Zuzanna Kozłowska – Augustowianka, studentka wydziału instrumentalnego (specjalność flet traverso) krakowskiej Akademii Muzycznej oraz uczennica w klasie śpiewu klasycznego PSM II st. im. B. Rutkowskiego w Krakowie. Laureatka XXXIX Olimpiady Artystycznej (sekcja historii muzyki) i licznych konkursów i festiwali muzyki tradycyjnej, m. in. 48. i 50. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym, czy 50. i 51. „Sabałowych Bajań” w Bukowinie Tatrzańskiej. Za swoje osiągnięcia otrzymała stypendium Burmistrza Miasta Augustowa (2017) oraz dwukrotnie Marszałka Województwa Podlaskiego (2015, 2016). Zafascynowana tradycjami śpiewaczymi Augustowszczyzny rozpoczęła przygodę ze śpiewem w 2014 roku. Po pół roku śpiewania została nagrodzona na 48. OFKiŚL w kat. „Duży-Mały”. Angażuje się w promocję historycznych praktyk wykonawczych na Suwalszczyźnie oraz muzyki tradycyjnej Augustowszczyzny w Polsce i na świecie.

Śpiewaczki znają się od kilku lat, ale do wspólnego śpiewania zabrały się niedawno i od razu stanęły w szranki z najlepszymi. Z Bukowiny Tatrzańskiej przywiozły II nagrodę w kategorii grup śpiewaczych. Dodatkowo podczas „Sabałowych Bajań” dziewczęta wzięły udział w zawodach strzeleckich „O Sabałową Flintę” i tu również pokazały swoje talenty. Magdalena Balewicz zajęła I miejsce, a Małgorzata Makowska III miejsce.

Obecnie trio szykuje się do kolejnego muzycznego wyzwania, tj. Turnieju Muzyków Prawdziwych, który odbędzie się  po raz trzeci w Szczecińskiej Filharmonii w dniach 31 sierpnia – 3 września 2017 r.

Dziękujemy władzom Gminy Suwałki Wójtowi Tadeuszowi Chołko za umożliwienie Małgorzacie Makowskiej uczestnictwa w Festiwalu.