Niebawem muzyczny dialog w Krzywem.

21 maja 2016 r. (sobota) Gminny Ośrodek Kultury w Krzywem będzie świętował DZIEŃ MUZYCZNEGO DIALOGU w ramach Światowego Dnia Różnorodności Kulturowej dla Dialogu i Rozwoju.

Muzyczny dialog podejmie suwalski zespół pieśni tradycyjnej „Ancyjas” i znakomity, pochodzący z Suwalszczyzny jazzowy saksofonista Radek Nowicki. Artyści wykonają  pieśni miłosne suwalskie, bułgarskie, cygańskie i Rosjan Staroobrzędowców. 

Tego samego dnia otwarta będzie wystawa prac uczestników zajęć pracowni multimedialnej Radosława Krupińskiego, działającej przy GOK w Krzywem. 

Na zakończenie potańcówka  z muzyką na żywo. Do tańca zagra „Zespół Niespokojnych Nóg”.

 

Szczegóły wkrótce!

 

Radek Nowicki fot. Kasia Chmura

Radek Nowicki jeden z najbardziej cenionych i obiecujących saksofonistów tenorowych i sopranowych młodego pokolenia. Jest laureatem Monte Carlo Jazz Soloist Competition. Współpracował z czołowymi muzykami jazzowymi
w Polsce tj. Tomasz Stańko, Zbigniew Namysłowski, Aga Zaryan, Paweł Kaczmarczyk, Grzegorz Karnas, Michał Tokaj.

W 2012 roku jego album „Pathfinder”  był nominowany do Fryderyka w kategorii jazzowy album roku.

Nowicki jest absolwentem Wydziału Jazzu w Szkole Muzycznej II st. im Fryderyka Chopina w Warszawie i Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Brał udział w prestiżowych festiwalach: London Jazz Festival, Baku Jazz Festival, Warsaw Summer Jazz Days, Jazz Jamboree, Chopin i jego Europa, Bielska Jesień Jazzowa, Bielska Zadymka Jazzowa, Sibiu Jazz Festival, Bordeux Jazz Festival, 12 Points Jazz Festival (Dublin), Jazzy Colors Jazz Festival (Paryż).

Nagrody:

2003 III miejsce na Międzynarodowych Zmaganiach Solistów Jazzowych w Szczecinie.

2004 Kultursalon Horbiger Prize In Vienna.

 

Ancyjas fot. Piotr Kopciał

Zespół pieśni tradycyjnej „Ancyjas”- swoją działalność rozpoczął w 2006 roku pod kierunkiem Anny Szafranowskiej w Młodzieżowym Domu Kultury w Suwałkach. Obecnie działa w Suwalskim Ośrodku Kultury. Słowo ancyjas wywodzi się z gwary suwalskiej – oznacza nieczystą siłę, ale niezbyt groźną.

W swoim repertuarze wykonuje tradycyjne pieśni Suwalszczyzny (polskie, rosyjskie, litewskie) śpiewając je tzw. „białym głosem”.

Zespół ma w swoim repertuarze pieśni śpiewane podczas całego roku obrzędowego: od kolęd i pastorałek, przez pieśni wielkopostne, wiosenne, miłosne, weselne, po żniwne.

Ważniejsze koncerty:

Jarmark Suwalski, Dni Suwałk, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Kaziuk Suwalski, Festiwal Pieśni Wielkopostnych w Czarnej Białostockiej.

Ancyjas zrealizował widowisko teatralno- obrzędowe „ Biała sukienka, złoty pas- jak to na weselach bywało i co się jeszcze ostało”.

Od 2015 roku zespół współpracuje przy spektaklu Zespołu Pieśni i Tańca Suwalszczyzna „ Żar Bułgarii” gdzie wykonuje tradycyjne pieśni bułgarskie.

Obecnie zespół przygotowuje się do widowiska teatralno- obrzędowego „ Wieczór Panieński” w reż. Joanny Łupinowicz, gdzie wykona tradycyjne weselne pieśni suwalskie wraz z aktorami teatru seniora „Zgryz”.