Lato w teatrze

Lato w teatrze jest programem Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego realizowanym ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którego najważniejszym elementem jest konkurs grantowy adresowany do teatrów, samorządowych instytucji kultury oraz organizacji pozarządowych – ośrodków, które w okresie letnich wakacji szkolnych chciałyby zorganizować warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży, zakończone pokazem spektaklu.
Program Lato w teatrze, promując prowadzone w nowoczesny i atrakcyjny sposób teatralne działania edukacyjne, udowadnia, że teatr może być medium ważnym dla młodych ludzi. Instruktorzy podejmują istotne dla młodych tematy, pozwalają im mówić ze sceny o bliskich im sprawach. 
Programowi Lato w teatrze towarzyszy również rozbudowany cykl działeń edukacyjnych adresowanych do pracowników instytucji kultury i organizacji, aktorów i edukatorów realizowany pod hasłem Szkoły Pedagogów Teatru.
STRONA INTERNETOWA: www.latowteatrze.pl


Nasze realizacje:

„W roku 2017 program Lato w teatrze odbył się po raz dziesiąty. Przez dekadę program ewoluował: zrodził się z chęci zagospodarowania wolnych latem przestrzeni teatrów instytucjonalnych w większych miastach, a obecnie jest dużym programem, którego najważniejszą część stanowi konkurs grantowy, otwarty dla organizacji pozarządowych i samorządowych instytucji kultury. Podczas jubileuszowej edycji w całej Polsce zrealizowano czterdzieści jeden dwutygodniowych warsztatów dla dzieci i młodzieży zakończonych prezentacją efektów pracy. Jako organizatorów cieszy nas, że dzięki temu programowi młodzi ludzie dostają szansę na teatralne zabranie głosu w ważnych dla nich sprawach, na zaistnienie w przestrzeni publicznej swoich miast, miasteczek i wsi.”

Lato w Teatrze 2017, str. 2.

„W 2018 roku odbyła się jedenasta edycja programu Lato w teatrze. Jako organizatorzy cieszymy się, że już od kilkunastu lat ta inicjatywa stwarza różnorodne okazje do wakacyjnych spotkań z teatrem. Podczas warsztatów teatralnych daje młodym ludziom szansę twórczej wypowiedzi teatralneji dobrą zabawę, za sprawą przedstawienia w namiocie cyrkowym umożliwia rodzinne doświadczanie teatru, a dzięki spotkaniom realizatorów służy wymianie przeżyć
i refleksji ludzi w całej Polsce.

Lato w Teatrze 2019, str. 2.

„W 2019 roku odbyła się dwunasta edycja programu Lato w teatrze. Jako organizatorzy jesteśmy dumni, że z roku na rok ta inicjatywa cieszy się coraz większym zainteresowaniem – w tym roku Komisja Ekspertów zapoznała się z rekordową liczną 204 wniosków, z których wybrała do realizacji 41 projektów, w tym cztery w module Lato w teatrze+. Więcej informacji o przeprowadzonych warsztatach znajdą Państwo poniżej. Oprócz opisów projektów, informacji o grupie docelowej, realizatorach, podejmowanych tematach w przygotowanym przez nas materiale znajdują się wypowiedzi beneficjentów dotyczące sukcesów, wyzwań i niespodzianek a także rady dla osób zastanawiających się nad złożeniem wniosku w programie.”

Lato w Teatrze 2019, str. 2.