Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Światowy Dzień Książki i praw Autorskich to doroczne święto organizowane przez UNESCO dnia 23 kwietnia, w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Dzień ten po raz pierwszy obchodzono w 1995 roku.
23 kwietnia jest datą symboliczną dla światowej literatury, gdyż związana jest ze śmiercią Miguela de Cervantesa, Williama Szekspira i historyka peruwiańskiego Inca Garcilaso de la Vegi. 

UNESCO postanowiło stworzyć tytuł Światowej Stolicy Książki, który jako pierwsze miasto otrzymał Madryt. Tytuł Światowej Stolicy Książki przyznawany jest co roku przez UNESCO jako wyróżnienie dla najlepszego przygotowanego przez dane miasto programu promującego książki i czytelnictwo, a pierwszym dniem kadencji jest właśnie Światowy Dzień Książki i praw Autorskich.

24 czerwca 2014, podczas spotkania w Paryżu, komisja UNESCO zdecydowała że tytuł Światowej Stolicy Książki w roku 2016 nosić będzie Wrocław. Komisja, na czele z Iriną Bokovą, wybrała Wrocław ze względu na złożony przez miasto program promocji czytelnictwa, który zakładał pracę na poziomie lokalnym, regionalnym jak i międzynarodowym. Wrocław jest pierwszym miastem w Polsce, które uzyskało ten tytuł UNESCO.

„Za każdym razem, gdy książka trafia w kolejne ręce, za każdym razem, gdy ktoś wodzi po jej stronach wzrokiem, z każdym nowym czytelnikiem jej duch odradza się i staje się coraz silniejszy.”

„Cień wiatru”, Carlos Ruiz Zafón

Zapraszamy też do wzięcia udziału w akcji „Cała Gmina Czyta Dzieciom”. Zapraszamy do nagrywania i przesyłania do nas filmów, na których czytacie swoje ulubione fragmenty książek lub wierszy dla dzieci. Można też pochwalić się własną, autorską twórczością. Na nagrania czekamy do 4 maja 2021 r.