”Szkoła Lokalnych Murali – stwórz mural w swojej okolicy!” – warsztaty dla pracowników instytucji kultury, fundacji, stowarzyszeń, edukatorów i menedżerów

Serdecznie zapraszamy 11 czerwca 2021 r. o godzinie 9.00 do Ośrodka Czytelnictwa i Kultury Gminy Suwałki, Krzywe 91, na jedyne takie spotkanie na Suwalszczyźnie, pt.: ”Szkoła Lokalnych Murali – stwórz mural w swojej okolicy!”

Warsztaty dla pracowników instytucji kultury, fundacji, stowarzyszeń, edukatorów i menedżerów z woj. podlaskiego.

Mural to obecnie popularna forma artystyczna, jednak wielu animatorów kultury ma problemy z realizacją tego typu form artystycznych w swoim środowisku lokalnym. Podlaski Instytut Kultury zachęca więc pracowników instytucji kultury, fundacji, stowarzyszeń, a także edukatorów i menedżerów z województwa podlaskiego do udziału w Szkole Lokalnych Murali, której celem jest nauka wykorzystania murali w działalności kulturalnej.

Spotkanie poprowadzi:
Damian Dworakowski – koordynator projektów i animator, dwukrotny stypendysta MKiDN. Twórca i dyrektor Festiwalu Światła i Sztuki Ulicy „Lumo Bjalistoko”, współautor i producent kilkunastu murali i kilkudziesięciu instalacji artystycznych. Animator programu Dom Kultury+. Przez 4 lata koordynował program Bardzo Młoda Kultura w województwie podlaskim oraz zrealizował kilkadziesiąt projektów kulturalnych i społecznych ze środków MKiDN, NCK, MPH i samorządów lokalnych. Autor badań na temat kultury lokalnej, aktywnie zaangażowany w tematy partycypacji społecznej.

SLM to projekt Damiana Dworakowskiego realizowany w ramach stypendium Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Podczas warsztatów pracownicy instytucji kultury, animatorzy i menedżerowie będą mieli okazję nauczyć się, jak stworzyć mural w swojej miejscowości i świadomie poruszać się w świecie murali. Uczestnicy dowiedzą się, jak zaplanować koncepcję muralu, wybrać projekt, artystów, lokalizację, spełnić wymagane formalności, zaplanować budżet, dobrać odpowiednie materiały techniczne i wypromować powstałą pracę. Nauczą się, jak stworzyć mural od początku, przy jednoczesnym zaangażowaniu społeczności lokalnej w projektowanie i wykonanie prac artystycznych jako formy działalności instytucji kultury, a do tego bez angażowania dużych środków finansowych. Warsztaty będą się również składać z części praktycznej: uczestnicy dowiedzą się, jak wykorzystać farby i materiały, aby samodzielnie wykonać mural.

Zajęcia są bezpłatne, liczba miejsc jest ograniczona.

Zapisy na spotkanie w ramach Szkoły Lokalnych Murali:
Do dnia 9 czerwca, pod telefonem Ośrodka Czytelnictwa i Kultury Gminy Suwałki – 87 735 33 32, 87 735 33 35.
Informacje oraz materiały: Podlaski Instytut Kultury – „Szkoła Lokalnych Murali – stwórz mural w swojej okolicy!”.