„Po drugiej stronie globu” to wystawa prezentująca wybrane ilustracje Shauna Tana, pochodzące z wydanych w Polsce książek.
Shaun Tan
urodził się w 1974 roku. Jest australijskim ilustratorem oraz autorem książek. Dorastał w Perth, na zachodzie Australii. W 1995 roku ukończył University of Western Australia, otrzymując dyplomy zarówno na wydziale sztuk pięknych, jak i literatury angielskiej. Swoje pierwsze rysunki i obrazy, towarzyszące opowiadaniom grozy oraz fantastycznonaukowym, publikował w niezależnych magazynach już jako nastolatek.
Od tamtej pory stał się rozpoznawalnym na całym świecie autorem, który w swoich książkach za pomocą surrealistycznych, onirycznych ilustracji porusza społeczne, polityczne czy historyczne tematy. Oprócz pisania oraz ilustrowania książek Tan pracował też nad teatralnymi scenografiami, tworzył koncepty graficzne do takich filmów jak „Horton słyszy Ktosia”, „Wall-E”, a także zrealizował nagrodzoną Oscarem animowaną adaptację swojej książki „Zguba”.
W 2011 roku Shaun Tan został laureatem prestiżowej nagrody im. Astrid Lindgren, której jury w uzasadnieniu werdyktu określiło go mianem „mistrza opowiadania za pomocą obrazów”. W tym samym roku otrzymał też Dromkeen Medal, przyznawany za zasługi dla literatury dla dzieci w Australii. W latach 2001 oraz 2009 otrzymał World Fantasy Award w kategorii Najlepszy Artysta. Mieszka w Melbourne.
Książki Shuna Tana wydane w Polsce przez wydawnictwo Kultura Gniewu:
„Przybysz”
„Opowieści z najdalszych przedmieść”
„ Regulamin na lato”
„Zgubione, znalezione” (zawierają trzy historie, które pierwotnie ukazały się oddzielnie: „Czerwone drzewo”, „Zguba” i „Króliki”)
„Cykada” (premiera: czerwiec 2018)
„Opowieści z głębi miasta” (premiera: październik 2018)
Tytuł wystawy nawiązuje do miejsca, w którym Shaun Tan urodził się, wychował i tworzy – Australii. To tam powstają fascynujące opowieści i absolutnie niezwykłe ilustracje oraz obrazy im towarzyszące. Tana najczęściej nagradza się jako twórcę literatury dla dzieci i młodzieży, ale jego książki uwielbiają czytelnicy w każdym wieku, którzy w zależności od doświadczeń i dojrzałości potrafią odnaleźć w nich zupełnie inne rzeczy.
Choć Tan pracuje po drugiej stronie globu, to jego książki są bardzo uniwersalne i zrozumiałe na całym świecie. Niezależnie, czy łącząc słowa i surrealistyczne obrazy, opowiada o międzyludzkich relacjach, stosunku człowieka do przyrody i zwierząt, poszukiwaniu nowego miejsca do życia czy samotności, to udaje mu się wzbudzić emocje czytającego, ożywić jego wyobraźnię i skłonić do refleksji. Tę bardzo rzadką sztukę Tan opanował do perfekcji.