Zadbajmy o ptaki

Pogoda do tej pory była dla nas łaskawa, jednak prognozy na najbliższe dni zapowiadają przyjście prawdziwej zimy i spadek temperatur. To trudny czas dla ptaków, szczególnie tych mniejszych, którym trudno jest wykopać coś spod śniegu.

Najczęstszymi gośćmi karmników są wróble i sikorki. Za zimowe dokarmianie ptaki odwdzięczą się latem zjadając owady, mszyce i pająki. Sikorka to prawdziwy łakomczuch, sama potrafi zjeść od 130 do 200 owadów dziennie.

Zimowa „stołówka” naszych skrzydlatych przyjaciół powinna być zaopatrzona w ziarna owsa i pszenicy dla wróbelków (to ich przysmak) oraz nasiona roślin oleistych, np. słonecznika czy dyni dla sikorek, gdyż potrzebują one tłustszego pożywienia.

Pamiętajmy tylko, że jeśli zaczynamy dokarmiać ptaki, powinniśmy to robić systematycznie i niewielkimi porcjami, aby ptaki nie traktowały nas jako głównego źródła pożywienia. Poniżej znajdziecie kilka inspiracji, z czego i w jaki sposób samodzielnie przygotować jedzenie dla ptaków:
Kociołek Wiedźmy – karmnik w kubeczku
Smaczne inspiracje – Jak zrobić karmnik dla sikorek?
Kreatywna chwila – pomysły na karmniki dla ptaków

Powinniśmy dobrze wybrać miejsce, w którym będzie znajdował się karmnik. Najlepiej, żebyśmy mieli na nie widok z okna, wtedy zobaczymy kto nas odwiedza.

Zapraszamy do odwiedzenia naszego profilu na facebook’u: https://www.facebook.com/OKGSKrzywe91/ i zostawianie w komentarzach zdjęć z efektów waszej zabawy.