Podlaska Oktawa Kultur w Starym Folwarku

Podlaski Instytut Kultury oraz Ośrodek Czytelnictwa i Kultury Gminy Suwałki zapraszają na koncert zespołu Vatan Music Group z Azerbejdżanu w ramach Podlaskiej Oktawy Kultur. Wydarzenie odbędzie się w niedzielę, 28 lipca, godz.17:00 w Starym Folwarku na placu gminnym.

Oprócz grupy z Azerbejdżanu wystąpią zespoły Rusty Dusty oraz Zmiana Wachty. W programie przewidziano zjeżdżalnie dla dzieci oraz stoisko Koła Gospodyń Wiejskich Leszczewianki. Wstęp jest wolny.

Podlaska Oktawa Kultur to festiwal, który zdobył serca nie tylko mieszkańców Białegostoku i województwa podlaskiego, ale całej Polski. 

Tegoroczna Podlaska Oktawa Kultur będzie 16. już edycją tego festiwalu. Organizuje ją Podlaski Instytut Kultury. Jesteśmy jedną z siedmiu miejscowości w województwie podlaskim, w których odbędą się koncerty, poza głównymi kilkudniowymi wydarzeniami w Białymstoku.

Zespół z Azerbejdżanu, który swoją muzyką hipnotyzuje publiczność. Słuchając utworów wykonywanych przez czterech artystów można przenieść się w egzotyczny świat tradycji Azerów, w której wyraźnie obecne są ślady kultury tureckiej.

Muzycy korzystają z tradycyjnych instrumentów, wśród których są: tar – instrument strunowy, kamança – instrument smyczkowy i qaval – rodzaj bębna obręczowego / tamburyna. Zapraszają publiczność do poznania mugam – tradycyjnej muzyki Azerbejdżanu, która jest integralnie związana z poezją. Jest niezwykle emocjonalna, co podkreślają częste zmiany tempa i melorecytacja, której tematem najczęściej jest miłość. Vatan przepięknie oddaje ten tradycyjny gatunek i przypomina, że emocje i uczucia są uniwersalne, ale w każdej kulturze wyraża się je nieco inaczej. Twórczość zespołu, docenianego na wielu festiwalach, obrazuje, jak pięknie potrafią to robić Azerowie.

Zapraszamy do odwiedzenia strony głównego organizatora gdzie znajdziecie Państwo więcej informacji na temat Podlaskiej Oktawy Kultur: www.oktawa.pikpodlaskie.pl/edycje/2024/