Międzykulturowy smak natury

Projekt ma na celu przeprowadzenie cyklu warsztatów kulinarnych odwołujących się do tradycji kuchni regionalnej wsi Sobolewo. Motywem przewodnim będzie „Soczewiak”, potrawa bardzo dobrze znana mieszkańcom Suwalszczyzny. Danie z pogranicza kultur polskiej i litewskiej, uważane kiedyś za typowe danie ubogich. Przepisy na wykonanie soczewiaków są przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Warsztaty poprowadzą seniorki z Sobolewa, doświadczone w sztuce kulinarnej, specjalizujące się w potrawach kuchni regionalnej.
Uczestnikami warsztatów będą wszyscy zainteresowani, niezależnie od wielu, dzięki czemu warsztaty będą miały charakter międzypokoleniowy.

Podsumowaniem działań będzie konkurs na najsmaczniejszą potrawę z soczewicy. To wydarzenie będzie obchodzone jako „Dzień soczewiaka” w Sobolewie – szczególne wydarzenie dla mieszkańców, podczas którego będą mogli poznać najstarsze przepisy i dowiedzą się, kto robi w okolicy najlepsze soczewiaki oraz czyj przepis znajdzie się na wydanej z tej okazji kartce okolicznościowej. Podczas wydarzenia odbędzie się wiele zabaw i konkursów dotyczących tradycji wyrabiania Soczewiaka.


 • „Dzień Soczewiaka”
  W minioną sobotę to jest 05.10.2019 r. miało miejsce wspaniałe wydarzenie jakim był „Dzień Soczewiaka”. Impreza została zorganizowana w ramach inicjatywy oddolnej pn. „Międzykulturowy smak natury”, napisanej przez mieszkańców Sobolewa. Zaś inicjatywa Czytaj dalej…
 • „Dzień soczewiaka”!
  Zapraszamy Państwa na „Dzień soczewiaka”. Wydarzenie rozpoczną warsztaty kulinarne na których będą mogli Państwo nauczyć się jak w tradycyjny sposób przyrządzić soczewiaki. Następnie zostanie przeprowadzony konkurs na najsmaczniejszego soczewiaka. W międzyczasie będą Czytaj dalej…
 • Międzykulturowy smak natury!
  06.09.2019 r. (piątek) odbyły się pierwsze z trzech warsztatów kulinarnych w ramach oddolnej inicjatywy pn.: „Międzykulturowy smak natury” realizowanej w Sobolewie. Inicjatywa została dofinansowana ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Czytaj dalej…
 • Warsztaty kulinarne!
  Już w najbliższy piątek 06 września 2019 r. odbędą się warsztaty kulinarne w Centrum Kulturalnym wsi Sobolewo. Start godzina 16:00.